2 mlrd 374 mln so‘mlik davlat xaridlari bekor qilindi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining masofaviy monitoring tartibidagi o‘rganishlarida quyidagi davlat buyurtmachilari tomonidan amalga oshirilgan davlat xaridlarida qonunchilik talablari buzilishiga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi:
Xovos tuman yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi buyurtmachiligida joriy yilning 10 yanvar kuni yuk tashish xizmatini ko‘rsatish bo‘yicha o‘tkazilgan 700,0 mln so‘mlik davlat xaridi;
Andijon viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi buyurtmachiligida autsorsing xizmati ko‘rsatish bo‘yicha o‘tkazilgan 174,0 mln so‘mlik davlat xaridi ;
Toshkent viloyati ixtsoslashtirilgan somatika shifoxonasi buyurtmachiligida qurilish mahsulotlari xarid qilish bo‘yicha o‘tkazilgan 1,5 mlrd so‘mlik davlat xaridi.
Ushbu davlat xaridlarida qatnashgan tadbirkorlarning hujjatlari xarid komissiyasi raisi va aʼzolari foydalangan qurilma (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan.
Natijada O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 20-moddasi (xarid komissiyasining huquq va majburiyatlari), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat xaridlarini amalga oshirish bilan bog‘liq tartib-taomillarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Qarori bilan tasdiqlangan Nizomning bir qator talablari buzilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining g‘olibni aniqlash bayonnomalarini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachilarga Agentlikning taqdimnomalari kiritildi va to‘plangan hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.

The Anti-Corruption Agency has conducted remote monitoring, which revealed violations made by government customers when conducting public procurements. Those include:
-       Public procurement in the amount of 700.0 million soums for the provision of cargo transportation services by order of the Unitary Enterprise for Operation of Roads of Khovos District;
-       Public procurement in the amount of 174.0 million soums for the provision of outsourcing services by order of the Andijan Regional Multidisciplinary Medical Center;
-       Public procurement in the amount of 1.5 billion soums for the purchase of construction products by order of the Tashkent Regional Specialized Somatic Hospital.
Documents of entrepreneurs participating in these public procurements were uploaded to the electronic platform through the devices used by the chairs and members of the procurement commission (with the same IP addresses).
As a result, the requirements were violated of Articles 10, 14, 20 and 46 of the Law ‘On Public Procurement’, as well as of the Regulations approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic ‘On the organization and conduct of procedures related to public procurement.’
Based on these cases, the Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to the customers to cancel the Minutes of the Procurement Commissions, and the collected materials were submitted to the Department for Combating Economic Crimes at the Prosecutor General’s Office.
Based on the statutory notices of the Anti-Corruption Agency, the Minutes of the Procurement Commissions were canceled and the perpetrators were brought to disciplinary liability.