2 mlrd 374 mln so‘mlik davlat xaridlari bekor qilindi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining masofaviy monitoring tartibidagi o‘rganishlarida quyidagi davlat buyurtmachilari tomonidan amalga oshirilgan davlat xaridlarida qonunchilik talablari buzilishiga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi:
Xovos tuman yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi buyurtmachiligida joriy yilning 10 yanvar kuni yuk tashish xizmatini ko‘rsatish bo‘yicha o‘tkazilgan 700,0 mln so‘mlik davlat xaridi;
Andijon viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi buyurtmachiligida autsorsing xizmati ko‘rsatish bo‘yicha o‘tkazilgan 174,0 mln so‘mlik davlat xaridi ;
Toshkent viloyati ixtsoslashtirilgan somatika shifoxonasi buyurtmachiligida qurilish mahsulotlari xarid qilish bo‘yicha o‘tkazilgan 1,5 mlrd so‘mlik davlat xaridi.
Ushbu davlat xaridlarida qatnashgan tadbirkorlarning hujjatlari xarid komissiyasi raisi va aʼzolari foydalangan qurilma (IP-manzillari bir xil) orqali elektron platformaga yuklangan.
Natijada O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10-moddasi (raqobat va xolislik prinsipi), 14-moddasi (manfaatlar to‘qnashuvi), 20-moddasi (xarid komissiyasining huquq va majburiyatlari), 46-moddasi (davlat xaridlari jarayonidagi cheklovlar) hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat xaridlarini amalga oshirish bilan bog‘liq tartib-taomillarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Qarori bilan tasdiqlangan Nizomning bir qator talablari buzilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Mazkur holatlar bo‘yicha xarid komissiyasining g‘olibni aniqlash bayonnomalarini bekor qilish to‘g‘risida buyurtmachilarga Agentlikning taqdimnomalari kiritildi va to‘plangan hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yuborildi.

Отменена госзакупка на сумму 2 млрд 374 млн сум
Агентством по противодействию коррупции проведён дистанционный мониторинг, в ходе которого были выявлены нарушения ряда требований законодательства государственными заказчиками при проведении государственных закупок. В частности:
-       Государственная закупка на сумму 700,0 млн сумов на оказание услуг по грузоперевозкам по заказу Унитарного предприятия по эксплуатации автомобильных дорог Хавастского района;
-       Государственная закупка на сумму 174,0 млн сумов для оказания аутсорсинговых услуг по заказу Андижанского областного многопрофильного медицинского центра;
-       Государственная закупка на сумму 1,5 млрд сумов на приобретение строительной продукции по заказу Ташкентской областной специализированной соматической больницы.
Документы предпринимателей, участвующих в данных госзакупках, были загружены на электронную платформу через устройство, используемое председателем и членами закупочной комиссии (с одинаковыми IP-адресами).
В результате были нарушены требования статей 10, 14, 20 и 46 Закона «О государственных закупках», а также ряд требований Положения, утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики «Об организации и проведении процедур, связанных с осуществлением государственных закупок».
По этих случаям в адрес заказчиков были внесены представления Агентства об аннулировании протоколов закупочных комиссий, а собранные материалы были направлены в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
На основании представлений Агентства по противодействию коррупции, протоколы закупочных комиссий были аннулированы, а виновные лица привлечены к дисциплинарной ответственности.