2022 yil 1- yarim yillikda murojaatlarning ko‘rib chiqilishi bo‘yicha ma'lumot
O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga 2022 yil 1-yarim yillikda kelib tushgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarining ko‘rib chiqilishi bo‘yicha
MA'LUMOT
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga joriy yilning 1 yarim yilligida  jami 1 169 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, shundan
1 134 tasi ko‘rib chiqilishi ta'minlangan, hozirda 35 ta murojaat ko‘rib chiqilmoqda.
Shundan, 49 ta murojaat ijobiy hal etilgan, 380 ta murojaatga huquqiy maslahat va tushuntirishlar berish orqali qanoatlantirilgan, 39 ta murojaat anonim deb topilgan, 11 ta takroriy murojaat ko‘rib chiqilishi belgilangan tartibda tugatilgan, 2 ta murojaat ma'lumot uchun qabul qilingan, 653 ta murojaat taalluqliligi bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Kelib tushgan murojaatlarning 998 tasi jismoniy shaxslardan, 171 tasi yuridik shaxslardan, 907 tasi yozma, 193 tasi elektron,
69 tasi og‘zaki ko‘rinishda, shundan, 45 tasi Agentlik rahbariyatining shaxsiy qabulida, 45 tasi mas'ul xodimlarning qabulida, 58 tasi Call markaz orqali kelib tushgan.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalari bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga, viloyat (tuman, shahar) hokimliklariga 25 ta so‘rovnoma yuborilgan, qonunbuzish holatlarini bartaraf etish yuzasidan 15 ta taqdimnoma kiritilgan.
Murojaatlarni o‘rganish natijasiga ko‘ra, 9 ta qonun hujjatlariga zid ravishda chiqarilgan hujjat bekor qilingan, Agentlik tomonidan taqdim etilgan hujjatlarga asosan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan 7 ta jinoyat ishi, 4 ta ma'muriy javobgarlikka va 2 ta intizomiy javobgarlik to‘g‘risidagi ishlar qo‘zg‘atilgan va mavjud xato-kamchiliklarni bartaraf etish choralari ko‘rilgan. Murojaatlarni o‘rganishda aniqlangan moliyaviy xato va kamchiliklar miqdori 30,4 mlrd. so‘mni tashkil qilgan.
Sohalar bo‘yicha:
Agentlikka kelib tushayotgan murojaatlarning aksariyatida
sud-huquq sohasidagi muammolar, mansabdor shaxslarning
xatti-harakatlari va turli sohalarda korrupsiyaviy holatlarning yuz berayotganligi to‘g‘risida yozilgan murojaatlardan iboratdir.
Respublikamida olib borilayotgan keng islohatlar hamda Korrupsiya qarshi kurashish agentligi tomonidan olib borilayotgan amaliy ishlar, jumladan, turli yo‘nalishlardagi korrupsiyasiz soha loyihalari, korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan yo‘l xaritalarining ijrosi hamda qonunchilikka kiritilayotgan o‘zgartirishlar natijasida Agentlikka kelib tushayotgan murojaatlarning soni va sohalar bo‘yicha kamayishi kuzatilmoqda. Jumladan, joriy yilning 1-yarim yilligida Agentlikka kelib tushgan 1 169 ta murojaatlarni 2021 yilning 1-yarim yilligida kelib tushgan 2 994 ta murojaatlarga nisbatan solishtirganda, murojaatlar salmog‘i 61 foizga kamaygan.
Murojaatlarning sohalar bo‘yicha kelib tushishi taqqoslaganda ayrim sohalar bo‘yicha murojaatlar soni keskin kamayganligini kuzatish mumkin. Jumladan:
- pensiya va ijtimoiy nafaqalar tayinlashdagi muammolar yuzasidan 88,9%ga;
- uy-joy va kommunal sohasidagi muammolar yuzasidan 85,4%ga;
- mehnat qonunchiligining buzilishi holatlari bo‘yicha 84,6%ga;
- xalq ta'limi sohasi bo‘yicha 84,4%ga;
- davlat byudjeti mablag‘larining talon-taroj qilinishi yuzasidan 80,0%ga;
- sog‘liqni saqlash sohasidagi qonunbuzilish holatlari va tibbiyot xodimlarining xatti-harakatlari yuzasidan 72,1%ga;
- FIB sud qarorlaridan norozilik 66,7%ga;
JIB sud qarorlaridan norozilik 64,5%ga;
MIB sud qarorlaridan norozilik bo‘yicha bildirilgan murojaatlar soni 60,4%ga;
- kadastr sohasi bo‘yicha 58,1%ga;
- elektr ta'minotidagi muammolar yuzasidan 50,0%ga;
- sug‘urta masalalarida 33,3%ga kamaygan.
Hududlar bo‘yicha:
Respublikamizning turli hududlaridan 2022 yil 1-yarim yilligida Korrupsiya qarshi kurashish agentligiga quyidagi tartibda murojaatlar kelib tushgan:
Toshkent shahar bo‘yicha 350 ta;
Toshkent viloyati bo‘yicha 123 ta;
Qashqadaryo viloyati bo‘yicha 101 ta;
Namangan viloyati bo‘yicha 78 ta;
Samarqand viloyati bo‘yicha 78 ta;
Farg‘ona viloyati bo‘yicha 56 ta;
Surxondaryo viloyati bo‘yicha 53 ta;
Sirdaryo viloyati bo‘yicha 51 ta;
Navoiy viloyati bo‘yicha 51 ta;
Buxoro viloyati bo‘yicha 50 ta;
Jizzax viloyati bo‘yicha 47 ta;
Andijon viloyati bo‘yicha 45 ta;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha 44 ta;
Xorazm viloyati bo‘yicha 39 ta;
Chet eldan 3 ta murojaat kelib tushgan.
Hududlar kesimida Agentlikka kelib tushgan murojaatlarni 2021 yilning 1-yarim yilligiga nisbatan solishtirganda Navoiy viloyatidan 86,6 foizga, Surxondaryo viloyatidan 78,9 foizga, Xorazm viloyatidan 72,1 foizga, Samarqand viloyatidan 68,8 foizga, Jizzax viloyatidan 66,9 foizga, Namangan viloyatidan 59,8 foizga, Buxoro viloyatidan 55,8 foizga murojaatlar kamaygan.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashda, murojaatlarda ko‘rsatib o‘tilayotgan korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqarayotgan omillarni bartaraf qilish, muammolarga yechim topish, murojaatlarni tahlil qilish asosida qonunchilikni yanada takomillashtirishni nazarda tutuvchi takliflarni ishlab chiqish va tegishli chora-tadbirlarni belgilab olinishi muhim ahamiyat kasb etishini inobatga olgan holda, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining 2022 yil uchun tegishli chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Belgilangan chora-tadbirlar rejasiga muvofiq 2022 yil davomida amaldagi qonunchilikka o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish va tegishli organlarga kiritish bo‘yicha vazifalar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, Murojaatlar bilan ishlash tarmog‘i tomonidan vazirlik va idoralar, Agentlik tarkibiy tarmoqlari bilan hamkorlikda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarida ko‘rsatib o‘tilayotgan korrupsiyaviy holatlar va ularni keltirib chiqarayotgan omillarni tahlil qilish orqali muammolarga yechim topish, mavjud tartib-taomillarni o‘zgartirishni (raqamlashtirish, soddalashtirish, tugatish kabilarni) nazarda tutuvchi hamda qonunchilikni yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilib, Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining navbatdagi yig‘ilishi muhokamasiga kiritildi.

о рассмотрении обращений физических и юридических лиц, поступивших в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан в первом полугодии 2022 года
Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан осуществляет широкий комплекс мероприятий, направленных на защиту прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, налаживание коммуникации с населением, вывод работы с обращениями на новый уровень.
Всего за первое полугодие текущего года в Агентство по противодействию коррупции поступило 1169 обращений. Обеспечено рассмотрение 1134 обращений, на стадии рассмотрения находятся 35 обращений.
Из них 49 обращений решены положительно, 380 обращений удовлетворены путём предоставления юридических консультаций и разъяснений, 39 обращений признаны анонимными, 11 повторных обращений прекращены в установленном порядке, 2 обращения приняты к сведению, 653 обращения направлены по подведомственности в соответствующие министерства и ведомства.
Из поступивших обращений от физических лиц - 998, от юридических лиц - 171, в письменной форме - 907, в электронной форме - 193, в устной форме - 69, 45 обращений поступили во время личного приёма руководства Агентства, 45 обращений во время встречи граждан с ответственными сотрудниками агентства, и 58 обращений поступили через Колл-центр.
По результатам рассмотрения обращений в соответствующие министерства и ведомства, областным (районным, городским) хокимиятам направлено 25 запросов, внесено 15 представлений об устранении нарушений законодательства.
По результатам рассмотрения обращений аннулировано 9 документов, выданных с нарушением законодательства, по представленным Агентством документам правоохранительными органами возбуждено 7 уголовных дел, 4 дела об административной ответственности и 2 дела о дисциплинарной ответственности, а также приняты меры по устранению имеющихся ошибок и недостатков. Сумма финансовых ошибок и недостатков, выявленных при изучении обращений, составило 30,4 миллиарда сум.
В разрезе сфер:
Большинство обращений, поступающих в Агентство, касаются проблем в судебно-правовой сфере и жалоб на действия должностных лиц, а также коррупции в различных сферах.
В результате масштабных реформ, проводимых в республике, и практической работы, проводимой Агентством по противодействию коррупции, в том числе антикоррупционных проектов в различных сферах, реализации дорожных карт, направленных на предупреждение коррупции, и вносимые поправки в законодательство, сокращается количество обращений, поступающих в Агентство. В частности, по сравнению с 2994 обращениями за первое полугодие 2021 года, в первой половине 2022 года поступило 1169 обращений, что в процентном соотношении означает уменьшение количества обращений на 61%.
При сравнении количества обращений по секторам также можно проследить значительное сокращение. В частности:
• проблемы касательно назначения пенсий и социальных пособий на 88,9%;
• проблемы в сфере жилищно-коммунального хозяйства на 85,4%;
• жалобы касательно нарушений трудового законодательства на 84,6%;
• в сфере народного образования на 84,4%;
• хищение средств государственного бюджета на 80,0%;
• жалобы касательно правонарушений в сфере здравоохранения и недовольство действиями медицинских работников на 72,1%;
• несогласие с решениями судов по гражданским делам на 66,7%;
• несогласие с решениями судов по уголовным делам на 64,5%;
• несогласие с судебными решениями БПИ на 60,4%;
• в сфере кадастра на 58,1%;
• проблемы с электроснабжением на 50,0%;
• в сфере страхования на 33,3%.
В разрезе регионов:
Количественное соотношение обращений, поступивших в Агентство по противодействию коррупции в первом полугодии 2022 года:
Город Ташкент - 350;
Ташкентская область - 123;
Кашкадарьинская область - 101;
Наманганская область - 78;
Самаркандская область - 78;
Ферганская область - 56;
Сурхандарьинская область - 53;
Сырдарьинская область - 51;
Навоийская область - 51;
Бухарская область - 50;
Джизакская область - 47;
Андижанская область - 45;
Республика Каракалпакстан - 44;
Хорезмская область - 39;
Из-за рубежа - 3.
По сравнению с первым полугодием 2021 года, в этом году в Агентство поступило обращений - из Навоийской области на 86,6%, из Сурхандарьинской области на 78,9%, из Хорезмской области на 72,1%, из Самаркандской области на 68,8%, из Джизакской области на 66,9%, из Наманганской области на 59,8%, и из Бухарской области на 55,8% меньше.
Агентству по противодействию коррупции важным в борьбе с коррупцией является устранение факторов, вызывающих случаи коррупции, указанные в обращениях, поиск путей решения проблем, разработка предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства на основе анализа обращений. Принимая во внимание этот факт, Агентством был утвержден План работы на 2022 год. В соответствии с Планом, Агентство ведёт работу по разработке проектов нормативно-правовых актов о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство и внесении их в соответствующие органы.
Также, Отделом по работе с обращениями Агентства по противодействию коррупции во взаимодействии с министерствами и ведомствами, и структурными подразделениями Агентства проведён анализ коррупционных ситуаций и вызывающих их факторов, приведённых в обращениях. Были выработаны пути решения проблем, и выдвинуты предложения по дальнейшему совершенствованию законодательства в этой сфере, которые будут обсуждены на очередном заседании Национального совета по противодействию коррупции.