O‘zbekistonda Istanbul harakatlar rejasi 5-bosqich monitoringi boshlandi
Bugun, 2-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasida Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT)ning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari Aksilkorrupsiya tarmog‘ining Istanbul harakatlar rejasi 5-bosqich monitoringini amalga oshirish ishlari boshlandi.
Shu munosabat bilan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.Burxanov Agentlikda IHTT Kotibiyati monitoring guruhi rahbari Tetyana Xavanskani qabul qildi. Uchrashuvda 5-bosqich monitoringiga oid tashkiliy masalalar muhokama qilindi.
Aytish joiz, IHTTning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari Aksilkorrupsiya tarmog‘i Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Ukraina hamda O‘zbekiston davlatlarini qamrab olib, uning doirasida ushbu mamlakatlarda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlarning milliy amaliyotga joriy etilishi holati tahlil qilib boriladi.
5-bosqich monitoringi va baholash tizimi to‘qqizta samaradorlik sohasi, yaʼni korrupsiyaga qarshi siyosat, manfaatlar to‘qnashuvi va mol-mulk deklaratsiyasi, xabar beruvchini himoya qilish, biznesning yaxlitligi, davlat xaridlarida halollik, sud hokimiyatining mustaqilligi, prokuraturaning mustaqilligi, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan muassasalar, korrupsiya jinoyatlari uchun taʼqib qilishni o‘z ichiga oladi.
Bugun Monitoring guruhi aʼzolari, xususan, korrupsiyaga qarshi siyosat, prokuraturaning mustaqilligi, manfaatlar to‘qnashuvi va mol-mulk deklaratsiyasi, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan muassasalar sohalari bo‘yicha sessiyalarda mutasaddi vazirlik va idoralarning vakillari bilan muloqot o‘tkazmoqda.

The Istanbul Action Plan 5th Round of Monitoring Starts in Uzbekistan
The 5th round of monitoring of the IAP for the OECD Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia began April 2 in the Republic of Uzbekistan.
In this regard, the Director of the Anti-Corruption Agency, Akmal Burkhanov, received the head of the Monitoring Group Tetyana Havanska, Legal and Political Analyst, Anti-Corruption Division, the OECD Secretariat. At the meeting, organizational issues related to the 5th round of monitoring were discussed.
The OECD Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia covers Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Mongolia, Tajikistan, Ukraine and Uzbekistan, which analyzes the implementation of international anti-corruption standards in the national practice of these countries
The 5th round monitoring and evaluation system is based on nine areas of activity, including anti-corruption policy, conflict of interest and asset declaration, whistleblower protection, business integrity, public procurement integrity, judicial independence, prosecutorial independence, specialized anti-corruption agencies, and criminal prosecution for corruption offences.
Members of the Monitoring Group held discussions with representatives of relevant ministries and departments during sessions on issues of anti-corruption policy, prosecutorial independence, conflicts of interest and asset declaration, as well as specialized anti-corruption agencies.