Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishidagi Prezident topshiriqlari ijrosi hamda 2024-yildagi korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini reyting baholash natijalari
AOKAda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi axborot xizmati rahbari Sherzod Saparov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi.
Brifingda Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash natijalari, shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishidagi davlat rahbari tomonidan belgilab berilgan vazifa va topshiriqlar ijrosi xususida maʼlumot berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, bu yil 102 ta davlat tashkilotining 2024-yildagi faoliyati 0 balldan 100 ballgacha reytingda baholashdan o‘tkazildi. Shundan 13 ta davlat tashkiloti ilk marotaba, qolgan 89 tasi esa takroran baholandi.
Natijalarga ko‘ra, 41 ta tashkilot faoliyati samaradorligi “yaxshi” – (81-100 ball), 53 ta tashkilot “qoniqarli” – (55-80 ball) va 8 ta tashkilot “qoniqarsiz” – (55 balldan past) toifaga ajratildi.
Tahlillar ko‘rsatishicha, bu yil reyting natijalari o‘rtacha 73,8 ballni tashkil etib, 2023-yilga nisbatan 4,9 ballga (95 ta davlat tashkilotlari tomonidan o‘rtacha 68,9 ballni tashkil etgan), 2022-yilga nisbatan esa 14,3 ballga (62 ta davlat tashkilotlari tomonidan 59,5 ball) yaxshilangan.
Shuningdek, ijobiy natija qayd etgan davlat tashkilotlarida korrupsiyaning oldini olishda samarali mexanizmlarning joriy etilishi natijasida o‘tgan davr mobaynida korrupsiyaga oid jinoyatlar soni kamayishiga erishilgan.
Ichki ishlar vazirligining maʼlumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilga nisbatan Raqamli texnologiyalar vazirligi tizimida korrupsiyaviy jinoyatlar soni 71,4 %ga, Suv xo‘jaligi vazirligi tizimida 47,8 %ga, hokimliklarda 43,2 %ga, tijorat banklarida 31,9 %ga, Adliya vazirligi tizimida 21,9 %ga, Iqtisodiyot va moliya vazirligi tizimida 8,3 %ga kamaygan.
2023-yilgi reyting baholashda “qoniqarsiz” deb topilgan 13 ta davlat tashkiloti faoliyatida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan Agentlik bilan hamkorlikda amalga oshirilgan manzilli chora-tadbirlar natijasida ularning faoliyatida ham ijobiy o‘sish kuzatildi.
Jumladan, Yoshlar ishlari agentligi – 85 ball (2023-yilda – 10 ball), “O‘zbekinvest” eksport-import sug‘urta kompaniyasi AJ – 83 ball (28 ball), Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi – 82 ball (50 ball), Madaniy meros agentligi – 82 ball (22 ball), Suv xo‘jaligi obyektlari xavfsizligini va suvdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi – 78 ball (5 ball), Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi – 72 ball (18 ball) bilan ijobiy natija qayd etgan.
Shuningdek, “O‘zbekko‘mir” AJ (48 ball) o‘tgan yili ijobiy natija (2023-yilda – 60 ball) qayd etgan bo‘lsa, joriy yilgi reyting baholashda “qoniqarsiz” toifadan joy oldi. Bundan tashqari, Agrosanoatni rivojlantirish agentligi faoliyati 9 ball bilan (2023-yilda – 16 ball) ketma-ket ikki yil davomida “qoniqarsiz” deb baholandi.
“Qoniqarsiz” toifadagi 8 ta tashkilotda korrupsiyaga oid preventiv mexanizmlarni qo‘llash, shu jumladan, korrupsiyaga qarshi tartib-taomillarning samaradorligini monitoring va nazorat qilish, xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, aniqlangan va baholangan korrupsiyaviy xavf-xatarlarni minimallashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar, ichki nazorat tuzilmasi faoliyatini samarali tashkil etish kabi muhim vazifalarning bajarilganligi to‘g‘risidagi maʼlumotlar taqdim etilmagan.
“Qoniqarli” deb topilgan 53 ta davlat tashkiloti faoliyatida ham ayrim kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgan bo‘lib, jumladan, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirish bo‘yicha ko‘rilgan choralar, korrupsiyaga qarshi tartib-taomillarning samaradorligini monitoring va nazorat qilish bo‘yicha tadbirlar bajarilganligi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni belgilangan tartibda taqdim etish choralari ko‘rilmagan.
“Yaxshi” deb topilgan 41 ta davlat tashkiloti faoliyatida birinchi rahbarlarning irodasi namoyon qilinib, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha belgilangan choralar tizimli ravishda amalga oshirilgan. Korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan mexanizmlarni samarali joriy etish, shu jumladan, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish, monitoring va nazorat tadbirlarini amalga oshirish, turli tanlovlar jarayonida korrupsiya omilini istisno qilish, xodimlar va aholini korrupsiyaga qarshi murosasiz ruhda tarbiyalashga oid izchil choralar shular jumlasidandir.
Reyting baholash tizimida eng yuqori natija “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ (96 ball), Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi (95 ball), Markaziy bank (94 ball), Soliq qo‘mitasi, (92 ball), “O‘zbekneftgaz” va “Uzbekistan Airports” AJlari (92 ball), Raqamli texnologiyalar va Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirliklari (91 ball) tomonidan qayd etildi.
Baholash yakunlari bo‘yicha “yaxshi” deb baholangan davlat tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi.
“Qoniqarli” deb baholangan davlat tashkilotlariga ularning korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi faoliyatini yana-da yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar beriladi.
“Qoniqarsiz” deb baholangan davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashishda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ularning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi va ijrosini taʼminlash yuzasidan tegishli rahbarlarning hisobotlari har chorakda O‘zbekiston Respublikasining Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishlarida eshitib boriladi.
Xabaringiz bor, joriy yilning 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida Davlatimiz rahbari tomonidan “komplayens nazorat” tuzilmalari ishini tubdan o‘zgartirish, jumladan, 117 ta vazirlik va idoradagi nazorat tuzilmalari rahbarlarini lavozimidan ozod etib, ularning, o‘rniga halol, fidoyi va professional kadrlarni tayinlash, ularning oldiga aniq vazifalar qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Hozirgi kunda vazirlik va idoralardan 112 tasida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilma rahbarlari egallab turgan lavozimidan ozod etilgan, 5 tasida topshiriq ijrosini taʼminlash choralari ko‘rilmoqda.
Ichki nazorat tuzilmalari rahbarlari lavozimlarini 20-aprelga qadar ochiq tanlov to‘ldirish yuzasidan vazirlik va idoralarga Agentlikning topshiriq xati yuborildi.
Shu bilan birga, Sog‘liqni saqlash, Qurilish, Suv xo‘jaligi vazirliklari, “O‘zbekneftgaz” va “O‘zsuvtaʼminot” AJlarining komplayens-nazorat tuzilmalarini Agentlikka o‘tkazish bo‘yicha “Yo‘l xarita”lari ishlab chiqilib, hamkorlikda tashkiliy tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Davlat rahbari tomonidan belgilab berilgan topshiriq va vazifalar ijrosini taʼminlash ishlari davom ettirilmoqda.

Результаты исполнения поручений, обозначенных Президентом на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции, а также результаты рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции за 2024 год
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием руководителя Пресс-службы Агентства по противодействию коррупции Шерзода Сапарова.
Руководитель Пресс-службы озвучил результаты рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции за 2024 год, а также ход выполнения задач и поручений, обозначенных главой государства на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции.
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-81 от 12 января 2022 года «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции», в этом году оценивалась деятельность 102 государственных организаций за 2024 год по шкале от 0 до 100 баллов. Деятельность 13 их них оценивалась впервые, а оставшиеся 89 организаций уже участвовали в предыдущих оценках.
Согласно результатам, эффективность антикоррупционной работы 41 организации вошли в «хорошую» категорию - (81-100 баллов), 53 организации получили «удовлетворительную» оценку - (55-80 баллов), а 8 организаций попали в «неудовлетворительную» категорию - (ниже 55 баллов).
Согласно анализу, результаты рейтинга в этом году были улучшены в среднем на 73,8 балла. По сравнению с 2023 годом улучшение на 4,9 баллов (в среднем 68,9 баллов по итогам оценки деятельности 95 государственных организаций), а по сравнению с итогами 2022 года улучшение на 14,3 балла (в среднем 59,5 баллов по итогам оценки деятельности 62 госорганов).
Кроме того, в результате внедрения эффективных механизмов по предупреждению коррупции в государственных организациях, достигших положительных результатов, удалось уменьшить количество преступлений коррупционной направленности.
По данным Министерства внутренних дел, по сравнению с прошлым годом число преступлений коррупционной направленности уменьшилось в Министерстве цифровых технологий на 71,4%, в Министерстве водного хозяйства на 47,8%, в хокимиятах на 43,2%, в коммерческих банках на 31,9%, в системе Министерства юстиции на 21,9%, в системе Министерства экономики и финансов на 8,3%.
В результате совместной работы Агентства по противодействию коррупции и 13 государственных организаций, чья антикоррупционная деятельность в рейтинге 2023 года была оценена как «неудовлетворительная», удалось достичь положительных показателей путём устранения выявленных недостатков.
В частности, следующие организации достигли положительных результатов: Агентство по делам молодёжи - 85 баллов (в 2023 году - 10 баллов), Компания экспортно-импортного страхования АО «Узбекинвест» - 83 балла (28 баллов), Министерство высшего образования, науки и инноваций - 82 балла (50 баллов), Агентство культурного наследия - 82 балла (22 балла), Инспекция по контролю за безопасностью объектов водного хозяйства и водопользованием - 78 баллов (5 баллов), Министерство инвестиций, промышленности и торговли – 72 балла (18 баллов).
А вот АО «Узбекуголь», по итогам 2023 года, получивший 60 баллов, в рейтинге за 2024 год попал в «неудовлетворительную» категорию, набрав всего 48 баллов. Кроме того, в рейтинге за 2024 год деятельность Агентства по развитию агропромышленности с 9 баллами получила оценку «неудовлетворительно». Следует отметить, что организация входит в «неудовлетворительную» категорию второй год подряд (в 2023 году – 16 баллов).
8 организаций, вошедших в категорию «неудовлетворительных», не представили никакой информации о принятых мерах по применению превентивных механизмов, в частности, по мониторингу и контролю эффективности процедур по противодействию коррупции, повышению знаний и навыков сотрудников по борьбе с коррупцией, минимизации выявленных коррупционных рисков, а также об эффективной организации деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
В деятельности 53 государственных органа, чья антикоррупционная работа получила «удовлетворительную» оценку, также были допущены некоторые упущения и недостатки, в частности, информация не была представлена в обозначенном порядке касательно предпринятых мер по снижению коррупционных рисков, мониторинга и контроля эффективности процедур по противодействию коррупции.
Руководители 41 организации, чья деятельность вошла в «хорошую» категорию, проявили лидерскую волю, продемонстрировав системность и эффективность в осуществлении антикоррупционной работы. В частности, этими организациями были предприняты системные меры по эффективному внедрению превентивных механизмов борьбы с коррупцией, оценке коррупционных рисков, управлению конфликтом интересов, проведению мероприятий по мониторингу и контролю, исключению коррупционных факторов при проведении различных конкурсов, а также по формированию у сотрудников и населения чувства нетерпимости к коррупции.
Самый высокий результат в системе рейтинговой оценки показали АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» (96 баллов), Министерство горнодобывающей промышленности и геологии (95 баллов), Центральный банк (94 балла), Налоговый комитет (92 балла), АО «Узбекнефтегаз» (92 балла), АО «Uzbekistan Airports» (92 балла), Министерство цифровых технологий (91 балл) и Министерство занятости и сокращения бедности (91 балл).
«Хороший» опыт государственных учреждений в борьбе с коррупцией будет популяризирован.
Государственным организациям с «удовлетворительным» опытом будут даны рекомендации по дальнейшему улучшению их работы по противодействию коррупции.
В государственных организациях, получивших «неудовлетворительную» оценку, будут разработаны программы мер по устранению недостатков, выявленных в борьбе с коррупцией и улучшению их деятельности в этом направлении, а также будут ежеквартально заслушиваться отчёты о проделанной работе руководителей этих организаций на заседаниях Национального совета по противодействию коррупции.
Как известно, 5 марта на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции, главой государства были даны поручения по кардинальному изменению работы подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроля), в частности, освобождению от должности руководителей подразделений комплаенс-контроля 117 министерств и ведомств, назначению на эти должности честных, самоотверженных и профессиональных кадров.
На сегодняшний день руководители подразделений внутреннего антикоррупционного контроля 112 министерств и ведомств были освобождены от занимаемой должности, в пяти принимаются меры по исполнению поручения.
В министерства и ведомства Агентством по противодействию коррупции направлены письма с уведомлением о назначении до 20 апреля руководителя подразделения внутреннего антикоррупционного контроля путём открытого конкурса.
Вместе с тем, разработана «Дорожная карта» по переводу подразделений комплаенс-контроля министерств здравоохранения, строительства и водного хозяйства, а также акционерных обществ «Узбекнефтегаз» и «Узсувтаминот» в ведомство Агентства по противодействию коррупции, предпринимаются совместные организационные работы.