Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikka oid qonunchilik hujjatlarida belgilangan majburiyatlarga rioya etilishi holati monitoring tartibida o‘rganilib, yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklar tahlil qilindi.
Monitoringda 93 ta vazirlik, idora va mahalliy davlat hokimiyati organlarining 2023-yil 3-choragidagi faoliyati mobaynida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-6247-son farmonida belgilangan ijtimoiy ahamiyatga molik 35 ta toifadagi maʼlumotlarni eʼlon qilish darajasi o‘rganildi.
Maʼlumot uchun: monitoringda 21 ta vazirlik, 7 ta qo‘mita, 11 ta agentlik, 7 ta markaziy muassasa, 13 ta hokimlik va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, 23 ta davlat ulushi mavjud tashkilot va 10 ta bank tomonidan maʼlumotlarni belgilangan axborot resurslarida eʼlon qilinishi tahlil qilindi.
Monitoring qilingan 93 ta vazirlik, idora va hokimliklar tomonidan umumiy 52 % samaradorlik ko‘rsatkichi (eʼlon qilinishi lozim bo‘lgan 1103 ta maʼlumotlardan 577 tasi eʼlon qilingan) qayd etildi.
Ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni eʼlon qilish darajasi 8 ta davlat organi faoliyatida 100%, 11 tasida 80 %dan yuqori, 23 tasida 50 %dan yuqori va 51 tasida 50 %dan past samaradorlik ko‘rsatkichlarida ijro etilgan.
Shuningdek, idoralar kesimida ijro samaradorligi vazirliklar faoliyatida 66 %ni, qo‘mitalarda 56 %ni, agentliklarda 54 %ni, hokimliklarda 56 %ni, davlat ulushi mavjud tashkilotlarda 43 %ni, banklarda 32 %ni va markaziy muassasalarda 31 %ni tashkil etgan.
Tahlillarga ko‘ra, ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarni ochiq eʼlon qilish darajasi bo‘yicha eng qoniqarsiz ko‘rsatkich markaziy muassasalar, davlat ulushi mavjud tashkilotlar va banklar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Monitoring jarayonida aniqlanishicha, davlat organlari tomonidan aksariyat hollarda byudjet va byudjetdan tashqari mablag‘larning xarajatlariga oid maʼlumotlarni ochiq eʼlon qilishda jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda.
Jumladan, davlat organlari faoliyatidagi davlat xaridlari to‘g‘risidagi maʼlumotlar 47 %, mansabdor shaxslarning xizmat safarlari va xorijdan tashrif buyurgan mehmonlarni kutib olish xarajatlari 44 %, xizmat avtomototransport vositalari, xizmat uylari va boshqa ko‘chmas mulklar to‘g‘risidagi maʼlumotlar 59 %, xarajatlar smetasi to‘g‘risidagi maʼlumotlar 42% ko‘rsatkichlarda eʼlon qilingan.
O‘rganish yakuniga ko‘ra, Agentlik tomonidan 23 ta davlat organlari va tashkilotlariga ochiqlikka oid qonunchilik hujjatlarida belgilangan talablarning buzilishiga yo‘l qo‘ygan masʼul xodimlarni intizomiy javobgarlikka tortish to‘g‘risida taqdimnoma kiritildi.

Compliance with Obligations to Ensure Openness in Government Bodies and Organizations Analyzed
The Anti-Corruption Agency has conducted a study of the state of compliance with the obligations established by the legislation on openness in government bodies and organizations, and analyzed the systemic shortcomings in this area.
During the monitoring, the level of disclosure by 93 ministries, departments and local government bodies of information on activities for the 3rd quarter of 2023 in 35 categories of socially significant data outlined in Presidential Decree No. 6247 was studied.
For reference: during the monitoring, data published in the designated resources of 21 ministries, 7 committees, 11 agencies, 7 central institutions, 13 hokimiyats and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, as well as 23 organizations with a state share and 10 banks were analyzed.
The total efficiency indicator for the 93 ministries, departments and hokimiyats was recorded at 52% (only 577 out of 1103 socially significant information were disclosed).
The level of disclosure of socially significant information in eight government bodies was recorded at 100%, 11 institutions - more than 80%, 23 organizations - more than 50% and 51 departments - less than 50%.
Also, the efficiency of execution by department was 66% in ministries, 56% in committees, 54% in agencies, 56% in hokimiyats, 43% in organizations with a state share, 32% in banks, 31% in central institutions.
According to the analysis, the most unsatisfactory indicator of the level of disclosure of socially significant information is found in central institutions, organizations with state shares and banks.
During the monitoring process, it was established that in most cases government bodies make serious shortcomings in disclosing information on the expenditure of budgetary and extrabudgetary funds.
In particular, in percentage terms, the level of disclosure in the following areas is as follows: 47% of information on government procurement, 44% of information on business trips and expenses for meeting foreign guests, 59% of information on official vehicles, 59% of information on official houses and assets, 42 % information on cost estimates.
Based on the results of the monitoring, the Anti-Corruption Agency submitted statutory notices to 23 government bodies and organizations to bring to disciplinary liability responsible employees who violated the requirements of the law on openness.