Andijon viloyatida korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari holati o‘rganilmoqda
Respublika idoralararo Ishchi guruh korrupsiya xavfi yuqori bo‘lgan sohalarni, maishiy va tizimli korrupsiya omillarini chuqur o‘rganish bo‘yicha davlat rahbari tomonidan berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa va Jalaquduq tumanlari, Xonobod shahrida o‘rganishlar o‘tkazdi.
Ishchi guruh o‘z ishini mahallalarda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar, mavjud muammo va kamchiliklar, jinoyatchilik profilaktikasi, “Mahalla yettiligi” faoliyatini o‘rganishdan boshladi.
Xususan, qizil toifadagi hudud Qo‘rg‘ontepa tumandagi "Yangi hayot" mahallasida profilaktik choralar korrupsion holatlar kelib chiqishiga sharoit yaratib berayotgan omillar, “Mahalla yettiligi” tomonidan bandlikni taʼminlash, korrupsiyaga nisbatan murosasizlik kuchaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishildi.
Qayd etilishicha, mazkur mahalladagi ko‘p qavatli uylarda ayni paytda "Xavfsiz yo‘lak" loyihasi amalga oshirilayotgan bo‘lib, uning doirasida turli huquqbuzarliklarning oldini olish va aniqlash maqsadida uy yo‘lagiga tezkor chaqiruv qo‘ng‘irog‘i, elektron qulf, yuzni aniqlovchi kamera o‘rnatilgan.
Shu kabi o‘rganishlar Jalaquduq tumanidagi “Aqcha”, “Beshkaram”, Xonobod shahridagi “Xontog‘” mahallalarida ham o‘tkazilib, “Mahalla yettiligi” aʼzolari, mahalla ahli bilan muloqotlar tashkil etildi.
Ishchi guruh vakillari tomonidan ushbu hududlardagi sog‘liqni saqlash muassasalarida korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan ishlar holatiga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Jumladan, ularda bepul va pullik tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish, tibbiy jihozlar va dori vositalari bilan taʼminlash, tibbiyot xodimlarini ishga qabul qilish kabi yo‘nalishlarda korrupsiya xavflarini bartaraf etish choralari ko‘rib chiqildi.
O‘rganishlar mobaynida korrupsiyaning oldini olish ishlari samarali yo‘lga qo‘yilmaganligi bilan bog‘liq salbiy holatlar, muammo va kamchiliklar aniqlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha masʼuliyat va tashabbuskorlikni oshirish, nazoratni kuchaytirish lozimligi yuzasidan masʼullarga topshiriq va vazifalar berildi.

The Republican interdepartmental working group has conducted studies in Qo’rghontepa and Jalaquduq districts, as well as in Khonobod city in Andijan Region for to ensure the implementation of the instructions of the head of state to conduct an in-depth study of areas with a high risk of corruption, as well as factors of everyday and systemic corruption.
The working group began its work by studying the measures taken to combat corruption in the mahallas (communities), existing problems and shortcomings, crime prevention, as well as the activities of the “mahalla seven”.
In particular, in Yangi Hayot mahalla of Qo’rghontepa District the working group studied the state of preventive measures and factors that create conditions for corruption, as well as the work carried out by the “mahalla seven” to ensure the population employment and increase intolerance to corruption.
Currently, the Safe Corridor project is being implemented in the multi-story buildings of this mahalla, within the framework of which an emergency call bell, an electronic lock, and a facial recognition camera have been installed in the corridors of the buildings to prevent and detect various violations.
Similar studies were conducted in Aqcha and Beshkaram mahallas of Jalaquduq District, and in Khontog mahalla of Khonobod city, and meetings were also organized with members of the “mahalla sevens” and local residents.
The working group also paid special attention to the state of work on preventing corruption in healthcare institutions in the districts.
In particular, measures to eliminate corruption risks in the provision of free and paid medical services, provision of medical equipment and medicines, and selection of medical personnel were studied.
During the studies, problems and shortcomings in the implementation of measures to prevent corruption were identified, and instructions and tasks were given to responsible persons to eliminate them.