2023-yil yakunlari bo‘yicha Ochiqlik indeksi natijalari eʼlon qilindi
Joriy yilning 1-aprel kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, 2023 yil yakunlariga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar eʼlon qilindi.
Ikkinchi bor eʼlon qilinayotgan Ochiqlik indeksi 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilib kelinmoqda. Indeksda samaradorlik ko‘rsatkichlari 71 balldan 100 ballgacha to‘plaganlar - “yashil”, 55 balldan 71 ballgacha bo‘lganlar - “sariq” va 55 balldan past ko‘rsatkich qayd etganlar - “qizil” toifalarga kiritiladi.
Bu yilgi baholashda jami 103 ta (2022 yilda – 86 ta) respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari – vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olindi. Yakuniy natijalar keng jamoatchilik uchun index.anticorruption.uz plaftformasiga ochiq joylashtirildi.
Yig‘ilishda dastlab Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov mamlakatimizda ochiqlikni taʼminlash borasida erishilayotgan yutuqlar, 2023 yilda Ochiqlik indeksini baholash bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar, baholash jarayonlarining raqamlashtirilishi xususida to‘xtalib o‘tdi.
Taʼkidlangandek, so‘nggi yillarda ochiqlikni taʼminlash sohasidagi qonun hujjatlari ilg‘or xalqaro standartlar talablari asosida takomillashtirildi. Tahlillarga ko‘ra, 2017-2023 yillarda qabul qilingan 180 ta normativ-huquqiy hujjatda ochiqlik va shaffoflik mexanizmlarini joriy etishga qaratilgan 328 ta vazifa va topshiriqlar belgilab berilgan. Jumladan, 2023 yil noyabr oyida qabul qiilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-200-son Farmoni bilan Ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlar ro‘yxati kengaytirildi. Davlat xaridlari to‘g‘risidagi maʼlumotlarning ochiq eʼlon qilinishi natijasida Agentlik tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida 138 ta holatda yo‘l qo‘yilgan qonunbuzilishlari bartaraf etilib, 110 mlrd so‘mlik davlat xaridlari bekor qilindi. Yoki, bugungi kunda 123 ta davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiya holatlari haqida xabar berish imkonini beruvchi 615 dan ortiq aloqa kanallari (qisqa raqamli «ishonch telefoni», elektron pochta va boshqa elektron manzillar, telegram bot, platforma yoki boshqa maxsus dasturiy taʼminot) ochiq eʼlon qilindi. Faoliyati ochiqligi o‘rganilgan 103 ta davlat idorasining 75 foizi 2023-yilda o‘z faoliyatiga oid hisobotlarni ochiq eʼlon qilib, jamoatchilik ishtirokida muhokama qilgan.
Komissiya majlisida ochiqlikni taʼminlash faoliyatini baholashda bevosita ishtirok etgan davlat organlarining har bir baholash indikatori bo‘yicha hisoboti eshitilib, 2023-yil uchun Ochiqlik indeksi bo‘yicha komissiyaning yakuniy qarori qabul qilindi.
Baholash natijalariga ko‘ra, 31 ta davlat organi “yashil” (71-100 ball), 43 tasi “sariq” (55-71 ball) va 29 tasi “qizil” (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
Tahlillar ko‘rsatishicha, faoliyat samaradorligi “yashil” toifadagi davlat idoralari soni o‘tgan yilga nisbatan 16 taga (13 %ga) ortgan. Eʼtiborlisi, 2022 yil yakuni bo‘yicha “qizil” toifaga kiritilgan qator davlat idoralarida keskin ijobiy o‘sish kuzatilgan. “O‘zsuvtaʼminot” AJ - 81 ball (2022 yilda – 47 ball), “Turonbank” ATB – 78 ball (2022 yilda 53 ball), “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ - 77 ball (2022 yilda 48 ball), “Hududgaztaʼminot” AJ – 75 ball (2022 yilda 52 ball) bilan bunga yaqqol misol bo‘la oladi.
Natijalar indikatorlar kesimida avvalgi yilga nisbatan solishtirilganda sezilarli ijobiy o‘zgarishlar Korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va ularning oldini olishda ochiqlik tamoyillaridan foydalanish hamda Ochiq maʼlumotlar portalida maʼlumotlar joylashtirilishi kabi yo‘nalishlarda qayd etilgan. Jumladan, Ochiq maʼlumotlar portalida maʼlumotlar joylashtirilishini baholash mezoni talablari ijrosi 12 ta davlat idorasi tomonidan 100 foizli natija bilan bajarilgan. Yoki, Jamoatchilik kengashining faoliyati samaradorligini baholash mezoni talablari 6 ta davlat idorasi tomonidan to‘liq bajarilib, ushbu yo‘nalishdagi faoliyat ochiqligi taʼminlangan.
Ochiqlik indeksida eng yuqori natija O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi (88 ball), “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ (86 ball), Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi (86 ball), “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ (84 ball) va Xorazm viloyati hokimligi (84 ball) tomonidan qayd etilgan.
Baholash komissiyasi tomonidan Ochiqlik indeksi natijalari asosida ochiqlikni taʼminlashda yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni tahlil qilish va bartaraf etish, shuningdek, bu boradagi faoliyatni yanada yaxshilash bo‘yicha vazifa va maqsadlar belgilab olindi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qaroriga muvofiq, “yashil” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni taʼminlash sohasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi.
“Sariq” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni taʼminlash sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqilib, ularni amalga oshirishga amaliy ko‘maklashiladi.
“Qizil” toifada baholanganlariga qonunchilikda belgilangan tartibda intizomiy jazo chorasini qo‘llash yuzasidan taklif kiritish, ochiqlikni taʼminlashda yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni o‘rganish, bartaraf etish hamda ularning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish ko‘zda tutilmoqda. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi Rayosati va Oliy Majlis Senati majlislarida ushbu toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining ochiqlik sohasida yo‘l qo‘ygan kamchiliklari va ularni bartaraf etish bo‘yicha rejalashtirgan chora-tadbirlari yuzasidan axboroti eshitiladi.
Kun tartibiga kiritilgan masalalardan tashqari, baholashda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va oldini olish borasida kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish haqida qaror qabul qilindi.
Tadbir yakunida esa ochiqlikni taʼminlashda eng yuqori samaradorlik ko‘rsatgan davlat organlarining ochiqlikni taʼminlashga masʼul xodimlaridan bir guruhi taqdirlandi.

Openness Index 2023 Announced
The Anti-Corruption Agency hosted April 1 a meeting of the Commission for Assessing the Effectiveness and Productivity of Ongoing Work in Ensuring Openness.
The meeting discussed in detail the final results of the Openness Index, assessing the effectiveness and productivity of the work carried out on openness in government agencies and organizations. The Openness Index is calculated in accordance with Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No.DP-154.
The Openness Index, published for the second time, is formed on the basis of 8 indicators, consisting of 84 evaluation criteria. Performance indicators are divided into green, yellow and red categories: organizations scoring from 71 to 100 points include in the green category, organizations scoring from 55 to 71 points join the yellow category, and those who scored less than 55 points go into the red category.
This year, the activities of 103 (in 2022 - 86) republican executive bodies - ministries, committees, agencies, inspectorates and local government bodies - were assessed. The final results have been published on the index.anticorruption.uz platform.
Opening the meeting, Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, spoke about the positive results achieved in ensuring openness in Uzbekistan, the measures taken to assess the Openness Index in 2023, and the digitalization of assessment processes.
He noted that in recent years, openness legislation has been improved to meet the requirements of advanced international standards. According to the analysis, 180 regulations adopted in 2017-2023 identify 328 tasks and instructions aimed at introducing openness and transparency mechanisms. In particular, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No.DP-200, adopted in November 2023, expanded the List of socially significant information to be posted as open data. As a result of the publication of information on public procurement during studies conducted by the Anti-Corruption Agency, 138 violations of the law were eliminated, and public procurements in the amount of 110 billion soums were cancelled. Or, to date, 123 government agencies and organizations have announced the launch of more than 615 communication channels (hotlines with short number, emails and other electronic addresses, Telegram bots, platforms or other special software), allowing reporting of types corruption violations. 75 percent of the 103 government agencies published reports on their activities in 2023 and discussed them with the public.
At the meeting of the Assessment Commission, a report was heard on each assessment indicator of the government bodies involved in the assessment, and the Commission finalized the results of the Openness Index 2023.
According to the assessment results, 31 government agencies joined the green category (71-100 points), 43 organizations placed in the yellow category (55-71 points), and 29 government bodies with performance indicators below 55 points dropped into the red category.
According to the analysis, the number of government agencies in the green category increased by 16 (13%) compared to last year. It is noteworthy that organizations included in the red category at the end of 2022 showed sharp positive growth. A striking example of this is the results of the following organizations: Uzsuvtaminot JSC - 81 points (47 points in 2022), Turonbank JSCB - 78 points (53 points in 2022), the Uzbek Metallurgical Plant JSC - 77 points (48 points in 2022), Hududgazta’minot JSC - 75 points (52 points in 2022).
When comparing the results with the previous year, significant positive changes were noted in such areas as the Application of the principles of openness in the early detection and prevention of corruption, as well as the Posting of information on the Open Data Portal. In particular, 12 government agencies met the requirements of the Evaluation Criteria for Posting information on the Open Data Portal with a 100 percent result. Also, 6 government bodies fully complied with the requirements of the Criteria for Assessing the effectiveness of the public council, ensuring openness of activities in this track.
The Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan has the highest score on the Openness Index 2023 (88 points). It is followed by the Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC (86 points), the Competition Promotion and Consumer Protection Committee (86 points), the Navoi Mining and Metallurgical Company JSC (84 points) and the Khorezm Regional Administration (84 points).
BBased on the results of the Openness Index, the Assessment Commission identified tasks and goals for analyzing and eliminating systemic shortcomings in ensuring openness, as well as further improving activities in this track. Thus, positive experience in ensuring the openness of government bodies and organizations included in the green category will be popularized.
Recommendations will be developed for further improvement of the activities of government bodies and organizations in the field of ensuring openness included in the yellow category, and they will be provided with practical support in their implementation.
It is planned to make a proposal to apply disciplinary sanctions to responsible persons whose organizations fall into the red category in accordance with the law, to study and eliminate systemic shortcomings in ensuring openness, and to develop a program of measures to improve their activities in this track. Also, at meetings of the Presidium of the Cabinet of Ministers and the Senate of the Oliy Majlis, information will be heard from the heads of government bodies and organizations included in the red category about the shortcomings in ensuring openness and planned measures to eliminate them.
In addition to the issues included in the agenda, it was decided to develop a comprehensive program of measures to eliminate and prevent shortcomings identified during the assessment.