2023-yil yakunlari bo‘yicha Ochiqlik indeksi natijalari eʼlon qilindi
Joriy yilning 1-aprel kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, 2023 yil yakunlariga ko‘ra, davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar eʼlon qilindi.
Ikkinchi bor eʼlon qilinayotgan Ochiqlik indeksi 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilib kelinmoqda. Indeksda samaradorlik ko‘rsatkichlari 71 balldan 100 ballgacha to‘plaganlar - “yashil”, 55 balldan 71 ballgacha bo‘lganlar - “sariq” va 55 balldan past ko‘rsatkich qayd etganlar - “qizil” toifalarga kiritiladi.
Bu yilgi baholashda jami 103 ta (2022 yilda – 86 ta) respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari – vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olindi. Yakuniy natijalar keng jamoatchilik uchun index.anticorruption.uz plaftformasiga ochiq joylashtirildi.
Yig‘ilishda dastlab Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov mamlakatimizda ochiqlikni taʼminlash borasida erishilayotgan yutuqlar, 2023 yilda Ochiqlik indeksini baholash bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar, baholash jarayonlarining raqamlashtirilishi xususida to‘xtalib o‘tdi.
Taʼkidlangandek, so‘nggi yillarda ochiqlikni taʼminlash sohasidagi qonun hujjatlari ilg‘or xalqaro standartlar talablari asosida takomillashtirildi. Tahlillarga ko‘ra, 2017-2023 yillarda qabul qilingan 180 ta normativ-huquqiy hujjatda ochiqlik va shaffoflik mexanizmlarini joriy etishga qaratilgan 328 ta vazifa va topshiriqlar belgilab berilgan. Jumladan, 2023 yil noyabr oyida qabul qiilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-200-son Farmoni bilan Ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlar ro‘yxati kengaytirildi. Davlat xaridlari to‘g‘risidagi maʼlumotlarning ochiq eʼlon qilinishi natijasida Agentlik tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida 138 ta holatda yo‘l qo‘yilgan qonunbuzilishlari bartaraf etilib, 110 mlrd so‘mlik davlat xaridlari bekor qilindi. Yoki, bugungi kunda 123 ta davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiya holatlari haqida xabar berish imkonini beruvchi 615 dan ortiq aloqa kanallari (qisqa raqamli «ishonch telefoni», elektron pochta va boshqa elektron manzillar, telegram bot, platforma yoki boshqa maxsus dasturiy taʼminot) ochiq eʼlon qilindi. Faoliyati ochiqligi o‘rganilgan 103 ta davlat idorasining 75 foizi 2023-yilda o‘z faoliyatiga oid hisobotlarni ochiq eʼlon qilib, jamoatchilik ishtirokida muhokama qilgan.
Komissiya majlisida ochiqlikni taʼminlash faoliyatini baholashda bevosita ishtirok etgan davlat organlarining har bir baholash indikatori bo‘yicha hisoboti eshitilib, 2023-yil uchun Ochiqlik indeksi bo‘yicha komissiyaning yakuniy qarori qabul qilindi.
Baholash natijalariga ko‘ra, 31 ta davlat organi “yashil” (71-100 ball), 43 tasi “sariq” (55-71 ball) va 29 tasi “qizil” (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
Tahlillar ko‘rsatishicha, faoliyat samaradorligi “yashil” toifadagi davlat idoralari soni o‘tgan yilga nisbatan 16 taga (13 %ga) ortgan. Eʼtiborlisi, 2022 yil yakuni bo‘yicha “qizil” toifaga kiritilgan qator davlat idoralarida keskin ijobiy o‘sish kuzatilgan. “O‘zsuvtaʼminot” AJ - 81 ball (2022 yilda – 47 ball), “Turonbank” ATB – 78 ball (2022 yilda 53 ball), “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ - 77 ball (2022 yilda 48 ball), “Hududgaztaʼminot” AJ – 75 ball (2022 yilda 52 ball) bilan bunga yaqqol misol bo‘la oladi.
Natijalar indikatorlar kesimida avvalgi yilga nisbatan solishtirilganda sezilarli ijobiy o‘zgarishlar Korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va ularning oldini olishda ochiqlik tamoyillaridan foydalanish hamda Ochiq maʼlumotlar portalida maʼlumotlar joylashtirilishi kabi yo‘nalishlarda qayd etilgan. Jumladan, Ochiq maʼlumotlar portalida maʼlumotlar joylashtirilishini baholash mezoni talablari ijrosi 12 ta davlat idorasi tomonidan 100 foizli natija bilan bajarilgan. Yoki, Jamoatchilik kengashining faoliyati samaradorligini baholash mezoni talablari 6 ta davlat idorasi tomonidan to‘liq bajarilib, ushbu yo‘nalishdagi faoliyat ochiqligi taʼminlangan.
Ochiqlik indeksida eng yuqori natija O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi (88 ball), “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ (86 ball), Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi (86 ball), “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ (84 ball) va Xorazm viloyati hokimligi (84 ball) tomonidan qayd etilgan.
Baholash komissiyasi tomonidan Ochiqlik indeksi natijalari asosida ochiqlikni taʼminlashda yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni tahlil qilish va bartaraf etish, shuningdek, bu boradagi faoliyatni yanada yaxshilash bo‘yicha vazifa va maqsadlar belgilab olindi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qaroriga muvofiq, “yashil” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni taʼminlash sohasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi.
“Sariq” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni taʼminlash sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqilib, ularni amalga oshirishga amaliy ko‘maklashiladi.
“Qizil” toifada baholanganlariga qonunchilikda belgilangan tartibda intizomiy jazo chorasini qo‘llash yuzasidan taklif kiritish, ochiqlikni taʼminlashda yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni o‘rganish, bartaraf etish hamda ularning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish ko‘zda tutilmoqda. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi Rayosati va Oliy Majlis Senati majlislarida ushbu toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining ochiqlik sohasida yo‘l qo‘ygan kamchiliklari va ularni bartaraf etish bo‘yicha rejalashtirgan chora-tadbirlari yuzasidan axboroti eshitiladi.
Kun tartibiga kiritilgan masalalardan tashqari, baholashda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va oldini olish borasida kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish haqida qaror qabul qilindi.
Tadbir yakunida esa ochiqlikni taʼminlashda eng yuqori samaradorlik ko‘rsatgan davlat organlarining ochiqlikni taʼminlashga masʼul xodimlaridan bir guruhi taqdirlandi.

Объявлены результаты Индекса открытости за 2023 год
1 апреля в Агентстве по противодействию коррупции состоялось заседание Комиссии по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости.
На заседании были подробно обсуждены итоговые результаты Индекса открытости, направленного на оценку эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости государственными органами и организациями. Подсчёт Индекса открытости осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-154.
Индекс открытости, публикуемый во второй раз, формируется на основе 8 индикаторов, состоящих из 84 критериев оценки. Показатели эффективности разделяются на зелёную, жёлтую и красную категории: в «зелёную» категорию входят организации, набравшие от 71 до 100 баллов, в «жёлтую» категорию подпадают организации, набравшие от 55 до 71 балла, а те, кто набрал менее 55 баллов, включаются в «красную» категорию.
В этом году оценивалась деятельность 103 (в 2022 году – 86) республиканских органов исполнительной власти - министерств, комитетов, агентств, инспекций и местных органов государственной власти. Окончательные результаты обнародованы на платформе index.anticorruption.uz.
В начале заседания директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов рассказал о положительных результатах, достигнутых в обеспечении открытости в нашей стране, принятых мерах по оценке Индекса открытости в 2023 году, цифровизации процессов оценки.
Как было отмечено, в последние годы законодательство в сфере открытости было усовершенствовано с учётом требований передовых международных стандартов. Согласно анализам, в 180 нормативно-правовых актах, принятых в 2017-2023 годах, обозначено 328 задач и поручений, направленных на внедрение механизмов открытости и прозрачности. В частности, Указом Президента Республики Узбекистан №УП-200, принятым в ноябре 2023 года, расширен Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных. В результате обнародования информации о государственных закупках в ходе изучений, проведённых Агентством по противодействию коррупции, устранено 138 нарушений законодательства, отменены государственные закупки на сумму 110 млрд сумов. Или, на сегодняшний день 123 государственных органа и организации публично объявили о запуске более чем 615 каналов связи, позволяющих сообщать о коррупционных нарушениях (короткие номера телефонов горячей линии, электронные почты и других электронные адреса, Telegram-боты, платформы или другие специальные программные обеспечения). 75 процентов из 103 государственных органов, деятельность которых изучалась, открыто опубликовали отчёты о своей деятельности в 2023 году и обсудили их с общественностью.
На заседании Оценочной комиссии был заслушан отчёт по каждому индикатору оценки государственных органов, непосредственно участвовавших в оценке деятельности по обеспечению открытости, и принято итоговое решение комиссии по Индексу открытости за 2023 год.
По итогам оценки, 31 государственный орган расположились в «зелёной» зоне (71-100 баллов), 43 организации в «жёлтой» (55-71 баллы) и 29 ведомств с показателями эффективности ниже 55 баллов оказались в «красной» зоне.
Согласно анализу, количество государственных органов в «зелёной» категории увеличилось на 16 (на 13%) по сравнению с прошлым годом. Примечательно, что организации, вошедшие в «красную» категорию по итогам 2022 года, продемонстрировали резкий положительный рост. Яркий пример этому результаты следующих организаций: АО «Узсувтаъминот» - 81 балл (в 2022 году - 47 баллов), АКБ «Туронбанк» - 78 баллов (в 2022 году - 53 балла), АО «Узбекский металлургический комбинат» - 77 баллов (в 2022 году - 48 баллов), АО «Худудгазтаъминот» – 75 баллов (в 2022 году - 52 балла).
При сравнении результатов с предыдущим годом отмечены существенные положительные изменения в таких направлениях, как Применение принципов открытости в раннем выявлении и предупреждении фактов коррупции, а также Размещение информации на Портале открытых данных. В частности, 12 государственных органов выполнили требования Критериев оценки размещения информации на Портале открытых данных со 100-процентным результатом. Также 6 государственных органов полностью выполнили требования Критериев оценки эффективности деятельности общественного совета, обеспечив открытость деятельности в этом направлении.
Самый высокий результат по Индексу открытости у Агентства статистики при Президенте Республики Узбекистан (88 баллов). За ним следуют АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» (86 баллов), Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей (86 баллов), АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» (84 балла) и хокимият Хорезмской области (84 балла).
По результатам Индекса открытости Оценочная комиссия определила задачи и цели по анализу и устранению системных недостатков в обеспечении открытости, а также дальнейшему совершенствованию деятельности в этом направлении. Так, будет популяризирован положительный опыт в сфере обеспечения открытости государственных органов и организаций, вошедших в «зелёную» категорию.
Будут разработаны рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности государственных органов и организаций в сфере обеспечения открытости, вошедших в «жёлтую» категорию, им будет оказана практическая поддержка в их реализации.
Планируется внести предложение о применении дисциплинарного взыскания к ответственным лицам, чьи организации попали в «красную» категорию в соответствии с законодательством, изучить и устранить системные недостатки в обеспечении открытости, разработать программу мер по совершенствованию их деятельности в этом направлении. Также на заседаниях Президиума Кабинета Министров и Сената Олий Мажлиса будет заслушана информация руководителей государственных органов и организаций, вошедших в «красную» категорию, о допущенных недостатках в сфере обеспечения открытости и запланированных мерах по их устранению.
Помимо вопросов, включенных в повестку дня, по итогам заседания было принято решение разработать комплексную программу мер по устранению и предотвращению недостатков, выявленных в ходе оценки.
В завершение мероприятия сотрудники государственных органов, проявившие наибольшую эффективность в обеспечении открытости, были награждены памятными подарками.